Google

úterý 15. února 2011

Rakouská megaprodukce vepřového - zatím bez velkovýkrmny.

Pár kilometrů jihovýchodním směrem od Vídeňského Nového Města se nachází třítisícové městečko Lichtenwörth, které se vyznačuje neobvykle intenzivní vůní pocházející z prasečích výkalů.


Velkovýkrmna Gigant-Rožmberk

Jak voní intenzivní chovy prasat, ví jistě každý český zemědělec a také ostatní lidé bydlící nebo pohybující se v kratší či větší vzdálenosti některé velké prasečí stáje, jimiž socialistické zemědělství české končiny hojně obdařilo. Už v roce 1949 zahájila provoz první česká státní velkovýkrmna prasat Gigant u rybníka Rožmberk, 3 km severně od města Třeboň. Její kapacita se postupně zvětšovala až na 20.000 kusů prasat. V plánu bylo 30.000 ks, ale problémy s kejdou a manipulace se zvířaty, krmivy atd. často nedovolovaly naplnit ani stávající objekty. Přestože jsou prasečí výkaly téměř okamžitě splachovány, jsou některá klimatická období, kdy v okruhu až 5 km pach prasečího amoniaku doslova bije do nosu.


V městečku Lichtenwörth není žádná státní ani velkovýkrmna, ale je tam 38 sedláků, kteří se specializují na výkrm prasat. S tím, kolik dohromady prasat chovají, se raději nechlubí, ale odhaduje se, že ve městě je chováno okolo 30.000 prasat. Stavy prasat se začaly zvyšovat především po roce 2004.


Lidé v Lichtenwörthu se proti brutální vůni brání různými spreji a vodičkami, ale nejúčinnějším opatřením bylo postavení bioplynové stanice v polích. Postavilo ji družstvo, do kterého vstoupilo 35 sedláků-chovatelů prasat. V betonových nádržích se po smíchání kejdy s prosem a kukuřičnou siláží a po zahřátí na 42 stupňů ztrácí nepříjemný zápach.


Družstvo by chtělo postavit novou výkrmnu mimo zastavěnou část obce, ale naráží na odpor hygieniků a dalších institucí, dalším rozšíření chovu by prý došlo k ohrožení spodních vod. Obyvatelé města by odstěhování prasat mimo zastavěnou část uvítali.

Žádné komentáře:

Okomentovat