Google

středa 3. června 2009

Rakušané českému zdravotnictví nevěří.

Zdravotnictví, jmenovitě záchranná služba, se čas od času i v sousední zemi dostává na politické kolbiště.

V dolnorakouské tisku je znovu a znovu přetřásán kolaps rakouské důchodkyně v Nových Hradech: Teprve po hodině a půl se postižená žena, trpící dušností, dostala do Zemské kliniky v Gmündu. Sanitka rakouského Červeného kříže nechtěla do sousední země pro postiženou jet, českým záchranářům cesta k postižené ženě trvala, podle Rakušanů, půl hodiny, navíc odmítli pacientku odvézt do nemocnice v Gmündu a chtěli jí odvést do Českých Budějovic. Když nesouhalsila s českou nemocnicí, musela být soukromým vozem dopravena do Rakouska.
(Foto: Zemská klinika v Gmündu)
Podle dolnorakouského vicehejtmana Wolfganga Sobotky by brzy mělo v příhraničních oblastech dojít k zdvojování záchranné služby. Jedná se o tom na několika úrovních. "Vedle euroregionů Waldviertel a Weinviertel připadá v úvahu osa Vídeň - Bratislava."

O tom jak může v příhraničních oblastech vypadat spolupráce zdravotníků více zemí se Sobotka, společně s vedením gmündské nemocnice, byl seznámit v oblasti Limburg (Německo-Belgie-Holandsko). Města Maastricht a Aachen mají tam přímo na státní hranici zřízené pohovostní srdeční a úrazové centrum.

"Takovou zdravotní síť bychom chtěli zřídit i na česko-rakouské hranici" řekl Sobotka, "s jižní Moravou už máme vypracovaný společný projekt, jednání na politické rovině však je velmi náročné."

Při pracovní cestě v Limburgu byl Sobotka tamními odborníky ujištěn, že Rakušané nastoupili správnou cestu. Privatizaci záchranné služby, jako je tomu v Holandsku, však Sobotka rezolutně odmítl. "Zdraví lidí je důležitější než peníze."

Žádné komentáře:

Okomentovat