"Úcta není něco, o co musím nejdříve na příslušném formuláři požádat, a už vůbec nemůže být výkonem úřední moci, třeba příslušného referenta na ministerstvu obrany, který úctu přidělí." Pochybný návrh zákona o třetím odboji nedávno zpochybnil místopředseda senátu Petr Pithart.
Pod pojmem zákon si normální člověk představuje pravidlo, jak se má on a ostatní občané příslušného státu chovat. Jaký je však například smysl zákonů, že Masaryk, Beneš, Gottwald a třeba Husák, Havel nebo Klaus se zasloužili o stát? O upřímných záměrech těch, kteří psali text zákona o třetím odboji, není možné si dělat iluze. Jim se jistě nejedná o úctu k perzekvovaným osobám a o určení doby nesvobody, ale o odvedení pozornosti a o stanovení kriterií, kam v budoucnosti mohou a nemohou jít učebnice a názor veřejnosti.
"Že o kodifikaci nejde?" ptá se Pithart a pokračuje: „Doba nesvobody se podle návrhu zákona počíná až 25. únorem 1948 a je to doba totalitního režimu až do 17. listopadu 1989."
Nebyla skutečnost jiná. Opozice byla z politického života vyloučena dávno před Únorem 1948. Tehdejší pravice, ale i nepohodlná levice byly dohodou o ustavení Národní fronty připraveny o svobodu již před koncem druhé světové války. Zasloužil se o to intrikán Beneš, kterému vyhovovaly záměry moskevského exilu. Znárodnění bank, dolů a největších průmyslových podniků bylo provedeno systémem gestapa, bez náhrady. Volby v roce 1946 nebyly tak svobodné, jak určitá skupina polistopadových politiků vykládala a vykládá. Zcela mimo jakékoli představy o svobodě bylo jednání státních institucí s obyvatelstvem německé národnosti.
Při každém politickém převratu jde především o přesuny velkého majetku. K největším třem násilným majetkovým změnám v historii českých zemí došlo po roce 1945, po roce 1948 a po roce 1989. Proč asi autoři do návrhu o době nezákonností nezařadili období 1945 až 1948? Nesouvisí to s obavami, že by v budoucnosti mohl někdo zjistit, že (ne)zákonnému způsobu přesunu majetku po roce 1945 se příliš nápadně podobá přesun majetku po roce 1989? (Jiří Krž, 5.2.2010)
Žádné komentáře:
Okomentovat