Google

sobota 25. září 2010

Producenty mléka čekají změny.

V roce 2013 skončí kvótové období a pak bude produkce mléka v Evropské unii volná, bez omezení. Měly by padnout evropské kvóty na produkované množství. V rámci Evropské komise se proto vytvořila expertní skupina, která od října 2009 zkoumá, jak by se otázka produkce mléka měla řešit.

Doporučuje střednědobá a dlouhodobá opatření k restrukturalizaci trhu, který by se měl poučit i z loňské krize na trhu s mlékem.


V rámci České republiky bylo 2205 držitelů kvót k 20. červenci 2010. Z toho 154 subjektů ukončilo v posledních měsících produkci, je to 3,6% objemu produkce. Tito producenti své kvóty vrátili Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu.

Komise připravila několik návrhů. V legislativě by se to mělo řešit v jednotlivých členských státech. Jde hlavně o kontrakty a kontraktační vztahy mezi producenty a zpracovateli. Kontrakty musí obsahovat cenu, objednávky dodávek, délku trvání dodávek mléka a časový rozvrh dodávek. Expertní komise navrhuje vytvořit větší celky v odbytu mléka.

Měly by se sjednotit národní statistiky. Měla by nastoupit transparentnost v rámci řetězce dodávky mléka v tom, za kolik vyrábí producenti, jaké náklady mají zpracovatelé a kolik činí obchodní marže prodejních řetězců. Pro někoho to nebude příjemné, ale musí se tím předejít situaci, kdy se mléko vykupuje jeden rok za 10 korun za litr a druhý rok za 6 korun za litr.


Uvažuje se o tom, že by se využil i evropský cenový monitorovací systém. Také by měl být zajištěn větší objem informací (o objemu dodávek mléka) s pomocí organizace EUROSTAT a národních statistických úřadů. Pro tato opatření jsou: Velká Británie, Švédsko, Dánsko, Holandsko a Česká republika. Úplně stranou stojí Německo a Francie. Ti tvrdí, že jsou tak silní, že problémy vyřeší sami.

Žádné komentáře:

Okomentovat