Google

úterý 28. září 2010

Ministři zemědělství se nedohodli.

Ministři zemědělství zemí EU se nemohou dohodnout na společném přístupu k trhu s mlékem. 22 států souhlasilo s návrhem, severské země byly proti, Česká republika vyčkává.

Spojené království, Dánsko, Švédsko a Nizozemsko nesouhlasily s kompromisním návrhem belgické ministryně zemědělství Sabine Larouelle, pro Evropskou komisi. Většina zemí souhlasila, Česká republika se jediná zdržela hlasování. Česká vládní ideologie sice velí být liberální za každou cenu. To by ale bylo popření veškerých slibů bojovat o rovnoprávné postavení. Nemá to ministr Fuksa lehké.

Předmětem sporu jsou jednotné formuláře pro uzavírání ochodních smluv o prodeji zemědělských produktů. S tím výše uvedené čtyři severské země nesouhlasí a upřednostňují stávající stav, individuální smlouvy mezi obchodními partnery. O nějakých maximálních a minimálních cenách stanovených EK nechtějí ani slyšet.

1 komentář:

  1. Při vykupní ceně /v DK 1997-2,15 DKK/l/,
    zelene naftě pro zemedelce- 1997 1,7 DKK/l/
    a vlastnictví zpracovatele/ 1997- z 5,6 mld l
    vykupovala MD foods(dnes Arva foods) vlastněná sedlaky 4,8 mld l/ mohou být i individuální ceny. V r. 1997 doplacela sedlakum 0,15 DKK/l.
    CR za VK zprivatizovala zpracovani mleka tak,
    že 3 mld l(dnes 2,67 mld l) zpracovavalo 131 mlekaren, nevlastnených rolníky. Z nich zůstalo dosud cca 57, dnes většinou vlastněných
    německým, francouzským kapitálem nebo kapitálem neznámého původu. Zbylé zbankrotovaly a rolníkům v nich zůstalo cca 20-25 mld Kč. Při nulové ochraně vnitřního trhu
    a 80 % zahraničních obchodních řetězců, které si v ČR doslova dělají co chtějí je zázrak, že situace není ještě podstatně horší!

    OdpovědětVymazat