Bramborovou kampaň v příhraničním rakouském Gmündu. zahájila škrobárna společnosti Agrana. Na všech silnicích ke Gmündu se za traktory, přivážejícími brambory, tvoří dlouhé kolony aut.
Letošní bramborová kampaň byla zahájena 30. srpna a měla by trvat do poloviny prosince. Agrana uzavřela smlouvy s jedním a půl tisícem zemědělců, kteří by měli dodat okolo 200.000 tun průmyslových brambor. Zemědělci brambory dovážejí nejen z okresu Gmünd či oblasti Waldviertel, ale i ze vzdálené oblasti Weinviertel a z Horních Rakous.
Zástupce Agrany Josef Graner odhaduje, že letos bude brambor méně než vloni. Vlhké počasí a chladno posledních dnů nedovolují pozdním odrůdám plný růst. V každém případě letos brambory mají méně škrobu, v průměru 18 procent, což je o 0,3 procenta méně vež vloni. Denně je zpracováno 1.800 tun.
Mimo průmyslových brambor Agrana zpracovává i brambory konzumní, těch chce vykoupit okolo 28.000 tun, přičemž 6.200 tun by mělo pocházet z ekologického zemědělství.
Při pohledu na traktory a přívěsy bez registračních značek, přijíždějící ze stokilometrových vzdáleností, a po hlavních silnicích, je z přísných českých dopravních předpisů smutno, až nevolno. Rakouští politici určitě mají k zemědělcům blíž než čeští a berou je jako důležitou část společnosti. Doby, kdy i česká bezpečnost v době hlavních zemědělských prací zavírala obě oči, se už jaksi vytratily.
České vlády rozdaly, rozkradly, výhodně prodaly, nejlépe zahraničním strategickým partnerům, majetek nás všech a rozkutaly všechno, co se rozkutat dalo. Cukrovary, škrobárny, textilky, sklárny.Vyprávěl mi ředitel bývalého TEROZu Tachov, který prošel Buchenwaldem, jak vždycky na německé straně hranici »čuměli« bavorští sedláci a obdivovali český koncert kombajnů, odvozců zrna, sklízečů slámy a za nimi podmítačů strniska. Polistopadoví vládci narušili a přerušili obchodní vztahy. Do vytunelovaných bank a peněžnictví nalili stovky miliard a přesto jsme hospodářské, finanční, mravní, politické krizi neunikli.
OdpovědětVymazattak dnes už nečumí:-)není nač ten koncert je k ničemu furt jsme v řití i když používame jejich špičkovou techniku :-) ale my čumíme na jejich upravená políčka a lesy plné zvěře , cesty,upravené vesnice plné svéprávných sedláků se svýni výrobky a produkty:-))a ne singly zbohatíků rozeseté na orné půdě ,krajina hyzděná fotovoltaikou ke které se přídají smradem tísíce bioplynek:-))vesnice bez sedláků a tím padem i výroků s poli bez zvěře kde smrdí řepka a technické plodiny:-)KONCERTE:-))))
OdpovědětVymazat