V České republice se začíná s takzvanými farmářskými trhy. Jsou podporovány jak zemědělskými organizacemi, tak medii. V sousedním Rakousku se ukazuje opačný trend.
Krámek v Litschau
V sobotu se v restauraci Bidermann v městysi Eisgarn konalo shromáždění zemědělců ze severní části oblasti Waldviertel, které rozhodlo, že po dvaceti létech organizování sobotních farmářských trhů tuto činnost ukončí. Postihne to i oblíbený trh v městě Litschau.
Důvodů k ukončení farmářských trhů je více, od zvýšených nákladů (doprava, poplatky) až po nové těžko splnitelné předpisy pro přímý prodej produkce. "Omlouváme se zákazníkům," řekl předseda organizace, "bohužel se po 20 letech musíme rozloučit."
Náměstí v Litschau
Všichni sedláci s rozhodnutím nesouhlasili, dva se nechali slyšet, že se pokusí vytvořit novou organizaci, která by farmářské trhy dál pořádala.
Ono je to těžké, když si jen málokdo dneska uvědouje, co to vlastně všechno obnáší. Párkrát jsem na trzích prodával a jako ta tendence lidí smlouvat a celkově si prostě stěžovat, že brambor někde v Tescu koupí levněji... tak jo, ať tam jdou. Ono to není jen o té sklizni a pěstování. Nedávno jsme na statek kupovali dřevěné ploty proti škůdcům (z řad lidí bohužel) a jako i to je poměrně významná investice.
OdpovědětVymazat