Představenstvo agrární komory, které bylo svoláno na 21. října rozhodne o dalším postupu. Letos více než kdy jindy bude záležet na stanovení správné taktiky. Je totiž jiná doba, doba škrtů a propouštění, doba odebírání různých benefitů zaměstnancům. Za této situace bude mnohem obtížnější získat veřejné mínění, proč zrovna my chceme to a ono.
Čeká nás tedy klíčové rozhodnutí, co konkrétně udělat. Strategie Agrární komory ČR bude zveřejněna na Žofínském agrárním fóru 4.listopadu.
Poslední klíčové téma letošního podzimu a první poloviny následujícího roku je reforma společné zemědělské politiky (SZP) po roce 2013. Letos 17. listopadu eurokomisař pro zemědělství a rozvoj venkova Dacian Ciolos vydá formou sdělení pozici Evropské komise k reformě SZP. Z předběžného materiálu komise, který obsahuje variantní řešení výpočtu přímých plateb, se lze domnívat, že staré země budou uplatnění rovných podmínek bránit.
Návrh pozice ČR, s kterým jde do vlády ministr zemědělství Ivan Fuksa, je velmi dobrý a respektuje všechny naše hlavní požadavky. Podstatně se liší od předchozí vlády. To je první změna.
Nálady v Evropském parlamentu směrem k farmářům, který rozhodne o konečné podobě reformy, jsou jiné než před několika lety. Například Joseph Doul, předseda nejsilnější lidovecké frakce, a Paolo de Castro, předseda zemědělského výboru, nyní veřejně deklarují požadavek, aby se rozpočet na SZP po roce 2013 nesnižoval. To je druhá změna, která dává naději i pro nové země. Je na nás, jak těchto pozitivnějších trendů využijeme.
Z rozhodnutí jednání agrárních komor Visegrádské čtyřky ze zasedání 20. a 21. 9 ve Varšavě budeme organizovat 2. a 3. prosince v Brně summit nevládních agrárních organizací nových zemí. V letošním roce už druhý. Cílem bude sjednotit se na silné společné pozici k návrhu Evropské komise na reformu SZP, kterou koncem listopadu představí komisař, a tuto pozici rozehrát všemi prostředky v Evropském parlamentu. Je nepochybné, že obsahem této pozice budou rovné podmínky a silná společná zemědělská politika. Času na to bude relativně dost, celé první pololetí 2011. Ing.Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR (Zdroj: AK ČR, zkráceno)
Žádné komentáře:
Okomentovat