Google

pondělí 24. května 2010

Ani v Evropě nelze vyloučit hladomor.

V poslední době sílí hlasy pocházející z řad české pravice a z řad českých ekonomů, že zemědělství je pro stát zbytečný přepych, když vše, co se na venkově vyrábí, lze levně dovézt. Pozadu nezůstávají ani hlasy velkoměstských internetových diskutérů, kteří omítají platit daně na samoúčelné udržování nekonkurenceschopného zemědělství.

Odborníci, kteří jsou schopni vidět svět i jinak než jako jarmark, mají odlišné názory: "Lepší být vydán na pospas bruselským byrokratům než kreativitě domácích politiků." Na Evropskou unii všichni nadávají, protože vidí hlavně její komplikovaná pravidla. EU má však obrovský potenciál zajímavých, dobře propracovaných studií. A úředníci se snaží na ně reagovat, byť jim to trvá dlouho a byrokratické cesty jsou křivolaké. Členství v EU se jeví jako požehnání.

Celý svět, včetně Evropy, může být náhle postižen hladomorem. Výbuch sopky se dostane do vysokých vrstev atmosféry, což může i v Evropě způsobit klimatickou katastrofu. Pak si potraviny doveze ten, kdo je schopen platit víc. V posledních letech byla velká sucha v Portugalsku, Španělsku, Řecku, Rumunsku. Celé Středomoří vysychá a je jen otázkou času, kdy postihne ČR. Samo o sobě by to nevadilo, protože Evropská unie je v podstatě potravinový projekt. Špatné klima nikdy není v celé Evropě, vždy se dají přivézt potraviny z druhého konce.

Většina států na světě má strategické zásoby potravin na 20 až 120 dnů. Tento systém může být ohrožen v případě, že dojdou potraviny v Asii. Konkrétné v Číně, která je schopna evropský potravinový trh přeplatit a vysát. Následovalo by snížení nabídky potravin na vnitřním trhu a velké zvýšení cen. Výsledkem by nebylo nic jiného než sociální, národnostní, rasové a jiné nepokoje, nepochybně také ozbrojené konflikty. (Jiří Krž, 24.5.2010)

1 komentář: