Google

čtvrtek 5. listopadu 2009

AK si myslí, že porazila obchodní řetězce.

V úterý Poslanecká sněmovna schválila zákon o významné tržní síle a jejím zneužití. Tento zákon, podle návrhu poslanců ČSSD, ukládá hlavně obchodním řetězcům, aby poskytovaly dodavatelům své všeobecné obchodní podmínky, které musí obsahovat třeba cenové podmínky nebo údaje o snižování cen. Zákon pevně stanovuje, že za zboží musí být zaplaceno nejdéle do 30 dnů od jeho dodání. Řetězce také nebudou smět prodávat zboží za nižší cenu, než za jakou ho nakoupily, což se nemá vztahovat na rychle se kazící zboží nebo sezonní výrobky.

Zákon loni předložila skupina poslanců ČSSD a normu podpořila Potravinářská komora. Nejprve zákon sněmovně vrátil Senát. Připojil k němu pozměňovací návrh, aby se kontrola týkala jen prodeje zemědělských a potravinářských produktů. Sněmovna na to přistoupila. Zákon ale poté vetoval prezident Václav Klaus. Podle něj nevhodně reguluje vztahy mezi dodavateli a odběrateli na maloobchodním trhu a vykazuje řadu legislativních nedostatků. Prezidentovo veto poslanci přehlasovali.

Zákon, který je namířen proti rostoucí moci obchodních řetězců, se nelíbí všem, kdož mají cokoli do činění s obchodem, od vedoucích supermarketů až po "odborníky na okrádání slušných občanů" z Vysoké školy ekonomické. Podle názorů některých odborníků prý může tato právní norma zdražit potraviny na pultech obchodů a také snížit ochotu obchodníků odebírat zboží od tuzemských firem. Se zákonem naopak jsou spokojeny obě zemědělské komory, Agrární a Potravinářská.

Agrární komora vydala prohlášení: "Dovolujeme si Vás informovat, že na včerejším jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu k návrhu zákona o významné tržní síle a jejím zneužití bylo přehlasováno veto prezidenta republiky Václava Klause a zákon byl celkovým počtem 106 hlasů přijat, 63 poslanců bylo proti a 10 se zdrželo." Dále děkuje všem svým členům, kteří v regionech lobbovali u poslanců, aby hlasovali pro schválení zákona.

Požadavkem zemědělců je, aby obchod kvůli zvýšenému odbytu nesnižoval na úkor dodavatelů ceny potravin. Zdá se to být nápad dobrý, avšak kdyby páni lobbisté z Agrární komory i páni poslanci vycházeli z prastarého nepsaného zákona, že obchod si vždy a se vším poradí tak, že nadále bude vydělával, a vždy na úkor dodavatelů i zákazníků, tak by se takovým zákonem raději vůbec nezabývali.

Žádné komentáře:

Okomentovat