Google

pátek 18. září 2009

Neformální jednání ministrů zemědělství EU.

Ve Švédském Växjő se v těchto dnech koná třídenní neformální jednání Rady ministrů zemědělství a rybářství EU, které má jako hlavní téma adaptace zemědělství na změny klimatu a boj s dopady těchto změn na agrární sektor.

Jednání se zúčastní také český ministr Jakub Šebesta, který se na okraji Rady usilovně věnoval řešení současné tíživé situaci na trhu s mlékem.
 
Výsledkem je dohoda a společný postup 18 členských zemí, včetně Česka, které navrhly řadu dodatečných opatření a přijaly společnou deklaraci.
V této souvislosti řekl ministr Šebesta, že „v návaznosti na naše úsilí na zasedání Rady v Bruselu minulý týden, kde jsme se vyslovili zásadně proti řešení, které by přeneslo další finanční břemeno na rozpočty členských zemí, s dopadem na konkurenceschopnost zemědělců, se nám podařilo pokračovat v jednání s dalšími členskými státy a završit ho společným prohlášením.“

Konkrétně se podařilo zmírnit ty požadavky členských států, zejména v oblasti státních podpor, které by vedly k výraznému narušení konkurenceschopnosti jednotlivých producentů a negativně ovlivnily hospodářskou soutěž v sektoru. Naopak, signatáři deklarace se shodli na potřebě zdůraznit Komisi naléhavou potřebu zavést celoevropsky rovnocenné řešení po všechny zemědělce. Navrhují proto kromě jiného především posílit podporu investic na modernizaci odvětví mléka, podporu inovací, diverzifikaci a další výzkum přímo prostřednictvím zemědělských podniků, což by vedlo k posílení postavení prvovýrobců, dále navrhují podpořit vytvoření marketingových strategií vedoucích k rozpouštění nadměrných zásob na trhu tak, aby se předešlo dalším prudkým výkyvům cen. V neposlední řadě členské státy požadují podpořit transparentnost a informovanost spotřebitelů v tržním řetězci ve smyslu lepšího označování původu produktů.
Pod zmíněnou deklaraci, která by měla přispět k zavedení účinných opatření na boj s krizí v mléčném sektoru se podepsali zástupci Belgie, Bulharska, Německa, Estonska, Irska, Francie, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Rakouska, Portugalska, Rumunska, Slovinska, Slovenska, Finska, Španělska a České republiky. (Zdroj: MZe, 15.9.2009)

Žádné komentáře:

Okomentovat