Google

čtvrtek 9. dubna 2009

Mléčné výrobky musí být z mléka!

Mléčný trh Evropské unie se zmítá v krizi, která ohrožuje existenci většiny producentů mléka. Zemědělci demonstrují, vlády i EU nevědí, co s tím udělat. Řešení asi nebude v dotacích, ale v dohledu na kvalitu a nezávadnost potravin.

Před nedávnem se Agrární komora ČR vydala do supermarketů za kontrolními nákupy. Kontrolory zajímaly země původu, odkud pocházejí mléčné výrobky. Zjistili, jaké procento mléčných výrobků pochází ze zahraničí. A to je všechno, co mohla AK udělat. V době, kdy většinu zákazníků nezajímá země původu, ale cena, je vlastenecká propaganda k ničemu. Větší naději na úspěch by asi měla propagace kvality. A nejen u mléčných výrobků.

Obchodní řetězce velice přesně vyhodnocují chování zákazníků a podle toho výrobcům potravin diktují podmínky. Zákazník například vidí v regálu vedle sebe dva sýry stejného druhu a vidí také rozdíl v ceně. Jedno balení je za 35 korun, druhé je za 12 korun. Sáhne samozřejmě po levnějším. Na luštění obtížně čitelných údajů o výrobku není čas. O tom, že příčinou rozdílu je cena surovin, ze kterých jsou sýry vyrobené není nutno pochybovat. Chemický průmysl dokáže vyrobit levné hmoty, které jsou na pohled nerozeznatelné od originálních potravin. Kriteriem pro podnikatele - v tomto případě obchodní řetězec - není zdraví zákazníků, ale zisk.

Transfigurované mastné kyseliny (anglicky trans-fats) jsou určité druhy nenasycených tuků (mohou být mono-nenasycené nebo poly-nenasycené).Transfigurované tuky se v přírodě vyskytují v nevelkém množství v masu a mléčných produktech. Tyto přirozené látky ale nepředstavují žádný problém. Transfigurované tuky z regálů v obchodech s nimi ovšem nemají mnoho společného. Jsou vytvořené průmyslově částečnou hydrogenací rostliných olejů a živočišných tuků. Tento chemický proces byl vyvinut na počátku 20. století a první výrobek zpracovaný touto metodou poprvé přišel do prodeje v roku 1911 pod názvem Crisco.
    Poslední studie Harvard Medical vyvrací tvrzení lékařů o přednostech umělých tuků. Při porovnávání s živočišnými tuky se zjistilo, že umělé tuky:
  • Zvyšují onemocnění srdce u žen o 53%.
  • Zvyšují celkový cholesterol a LDL (škodlivý cholesterol) a snižují HDL cholesterol, (prospěšný cholesterol).
  • Až pětinásobně zvyšují vznik rakoviny.
  • Snižují kvalitu mateřského mléka.
  • Snižují odpověď organismu na antigen (imunita).
  • Snižují odezvu těla na inzulín.
Je jasné, že například takové Opočenské máslo (250 g/15 Kč) si nikdo víckrát než jednou nekoupí, proto v poslední době se výrobci i obchodníci vrhli na výrobu a prodej levných sýrů a především sýrových pomazánek, výrobků které s mléčnými výrobky pravděpodobně mají příbuzný jen název. Podobná situace je i v uzeninách a masných výrobcích, kde je sádlo doplňováno a nahrazováno umělou hmotou.

Nebylo by na místě, kdyby se Agrární komora soustředila na složení potravin? Jistě by doma i v okolních zemích našla pomocníky a sympatizanty. Je zde také jistá příležitost využít předsednictví České republiky v Radě EU a postavit se do čela boje proti chemikáliím v potravinách. Umělé tuky jsou likvidátory dojného skotu. Nebylo by vhodnější místo demonstrací zatlačit na nového ministra zemědělství a novou vládu, aby doma i v zahraničí prosadila důslednou kontrolu a regulaci chemicky vyrobených potravin? Kdyby se spotřeba umělých tuků snížila na úroveň počátku devadesátých let, pravděpodobně by mlékárny nestačily originální mléčné výrobky vyrábět.

1 komentář:

  1. Plně souhlasím s tím, aby se umělé tuky tolik neprosazovaly na našem trhu a více se lidem zdůrazňovalo požívání přírodních a přirozených potravin jako je máslo a sádlo. Je samozřejmé, že se tyto potraviny musí používat s mírou. Ale já jsem celý život kromě dětství jedla umělé tuky, které prý byly zdravější a dopadla jsem tak, že se mi ucpaly cévy k srdci a musela jsem podstoupit operaci dvojitého baypasu. A z čeho to teda bylo?

    OdpovědětVymazat