Google

neděle 20. června 2010

Začíná zdražování čínského zboží.

Z komentáře, který otiskl oficiální čínský Lidový deník, neoficiální orgán Komunistické strany a vlády (připomíná bývalé Rudé právo) vyplývá, že „se model čínského rozvoje musí změnit“. Lépe řečeno; vývoj přerůstá čínské vládě přes hlavu.

Argumenty, které redakce uvádí, jsou známy už dlouho. Obrovský ekonomický vzrůst z čínské Říše sice učinil už třetí nejsilnější ekonomiku světa, která však je příliš závislá na exportu a na levné pracovní síle. Hospodářská krize zasáhla i Čínu a snížila poptávku po čínském zboží. Čína má 1,3 miliardy obyvatel, většina z nich žije v chudobě či na její hranici.

Lidový deník cituje také premiéra Wen Jiabao, který po nedávné vlně stávek na jihu Číny prohlásil, že je nejvyšší čas, aby se začala řešit situace čínských sezónních dělníků, největší pracovní armády světa, složené ze 120 až 200 milionů levných venkovanů zaměstnávaných na stavbách a v továrnách.

Tato levná pracovní síla je se souhlasem vlády bezohledně vykořisťována.
Je to způsob lákání zahraničního kapitálu, který si zase Čínu rád vybírá právě kvůli její početné, levné a poslušné pracovní síle. Zahraniční kapitál nepožaduje od čínské vlády nic jiného než zajištění pořádku.Zatím oficiální vykořisťování čínských dělníků trvá, ale proces zvyšování životní úrovně levné pracovní síly byl prakticky samovolně zahájen. Bude záležet na rychlosti zvyšování platů. Vzhledem k tomu, že některé procesy přizpůsobování vyspělému Západu jdou v Číně nesmírně rychle, je možné očekávat i rychlé zvyšování platů a životní úrovně. A výsledkem musí být i rychlé zdražování čínského zboží na mezinárodním trhu.

K zdražování čínského zboží jistě nedojde ze dne na den, přesto by s tím měli počítat evropští spotřebitelé i firmy, které kvůli levnému čínskému zboží zastavují výrobu a likvidují tovární objekty. Může přijít čas, že nekvalitní čínské zboží bude dražší než kvalitní domácí (pokud do té doby nebudou domácí továrny zlikvidovány).

Žádné komentáře:

Okomentovat