K volbám přišlo 5,230.859 voličů což je 62,6% z 8,356.004 oprávněných voličů. Tedy nedostavilo se 3,125.145 voličů, což je 37,4%. Jak vlastně volili příznivci většiny stran v poměru k celkovému počtu oprávněných voličů?
Vítěz voleb ČSSD získala pouhých 13,82% (1,155.267 hlasů), druhá ODS získala 12,66% (1,057.792 hlasů). Pro TOP 9 odevzdalo hlasy jen 10,45% (873.833 hlasů), komunistům 7,06% (589.765 hlasů) a tolik sledované VV (Věci veřejné) dostaly pouhých 6,81% (569.127 hlasů).
Další 4 politické strany, které obdržely mezi jedním až pěti dohromady rovných 10,00%. Další zbývající strany získaly celkem 1,8% hlasů. Dohromady nepostupující strany dostaly 985.073 hlasů. Tedy téměř milion hlasů si přivlastnilo (ukradlo) pět stran, které postoupily do sněmovny, avšakbyly to hlasy občanů, kteří je nevolili a kteří si nepřáli, aby vládly.
Podíváme-li se celkově na množství hlasů pro různé varianty vládních koalic, vyplývá z toho, že nejpravděpodobnější složení koalice ODS + TOP 09 + VV má dohromady 29,92% od oprávněných voličů, tedy je to výrazně méně jak 1/3 oprávněných voličů. Ti, co na počátku 90. let vypracovali a schválili současný volební systém, samozřejmě využili polistopadové euforie a důvěry obyvatelstva a v údajných obavách z roztříštěnosti politické scény a patových stavů vytvořili volební systém, který nebere v úvahu skutečnou většinu obyvatel, ale většinu, která vyhovuje úzké skupině rychle zbohatlých elit. Vytvořili volební systém pro strany vybrané předem medii, systém, který, jak se ukazuje, si příliš nezadá nezadá s poválečnou Národní frontou. Rozdíl je v tom, že dříve z těch voličů, co nešli k volbám, mělo komunistické vedení státu strach a pronásledovalo je, dnes naopak vládnoucí strany z nevoličů a voličů malých stran profitují. Bohužel to voliči, hlavně ti s nejmenšími příjmy, kteří rezignovali a ztratili důvěru ve stát, nechtějí pochopit.
Je známo, že k volbám chodí téměř stoprocentně lidé, kteří chtějí udržet a posílit pozice, do kterých se nějakým více či méně zákonným způsobem dostali. Jedná se o lidi bohatší a nejbohatší (ať již oprávněně nebo nezákonně), úředníky ministerstev a manažery, dohromady asi 20 – 25% populace. A ti chodí k volbám poctivě. Vědí totiž, že jen tak je naděje uchránit jejich často nezákonně získané majetky (kuponovou privatizací, korupcí) nebo nekřesťanské odměny. Když se čtenář podívá na ty 2 politické strany, které nejvíce zastřešují tuto skupinu obyvatelstva (ODS a TOP 09) zastupují dohromady 23,11% oprávněných voličů. Shoda jistě mimořádná!
Co lze očekávat ?
Věci veřejné nejspíše ustoupí od většiny svých podstatných slibů voličům a asi se stanou jen panáčkujícím přívažkem ODS + TOP 09.
Ekonomická situace, přes hrozby Řeckem před volbami, se bude nadále zhoršovat a to hlavně nízkými daněmi pro právnické osoby (ve srovnání s vyspělou Evropou) – bude výrazně nižší příjem do státní pokladny.
Nejspíše dojde k dalšímu rozkrádání zbylého státního majetku (ČEZ, Letiště, ČSA, Budvar, Lesy ČR atd.).
Budou pravděpodobně ještě více okrádáni občané s nízkými příjmy, důchodci, rodiny s dětmi.
Korupce v oblasti podnikání bude vesele pokračovat na všech úrovních (nejspíše budou řešené kauzy „smeteny pod stůl“).
V oblasti mezinárodní politiky se dá očekávat ještě větší příklon k USA, jednání o evropsko-americké mobilní základně budou urychlována. Je to přeci v zájmu pravice. Co na tom, že bude reprezentovat jen necelou ¼ občanů!
Zdravotnictví se dostane nejspíše ještě do většího srabu, lidé budou platit poplatky za vše, pojišťovny nejspíše využijí stávající nadvlády pravice a budou se snažit platit za zdravotní pojištění a léky stále méně.
Bude se zhoršovat výuka češtiny a více amerikanizovat její skladba.
Z polistopadových slibů nezůstalo prakticky nic – nejen že jsme nedohnali Rakousko a ostatní západní státy, nejen že průměrný plat je 4 – krát nižší než v Evropě (a to manažeři, bankovní a ministerští úředníci, právníci a soudci si ho ještě zvyšují). Podle statistik skoro 80% obyvatelnedosahuje průměrné mzdy. Kdo hlásal to doběhnutí Západu? Kdo byl u moci v době strašného rozkrádání v letech 90 – 96? A ty samé strany a ti samí tuneláři se nyní dostávají k moci. (Jiří Krž, 7.6.2010)
Když politici po sametu rozpouštěli důchodový fond, tož byli pěkně potichu, a sosali co hrdlo ráčí. Posametoví chudinci politici si neuměli představit, že budou podniky, (které přežily válku i komunisty) po 20 letech demokracie vysáté, nebo v zahraničních rukou, nebo vytunelované vynikajícím posametovým soukromým vedením a do státní pokladny tudíž nebude platit nikdo jiný, než jen zaměstnanci, a že podnikatelé budou mít takové úlevy plateb na daních a takovou podporu ze státního rozpočtu a státní rozpočet bude v dluzích. Ti zaměstnanci samotní totiž celý státní rozpočet neutáhnou. Velkopodnikatelé totiž v zájmu vyšších zisků buď využijí všeho, aby daně neplatili, nebo odejdou do daňového ráje, ale tady v Česku se tváří, že platí tolik, že státní rozpočet je jen jejich. Je mi divné, že ještě nikdo neřekl, že když si z důchodového fondu dokázaly naše vlády bez problémů půjčit - vzít, že je nenapadlo zas ty peníze do fondu vrátit, bylo by to logické, lidé si platili na důchod, ale jak je vidět, pro naše politiky je to zvláštní požadavek občanů. Nadávali jsme na komunisty, pak jsme demonstrovali a chodili cinkat klíči, v 89 byla naděje na změnu, ale po 20 letech demagogického lhaní lidem, že tohle je demokracie, jsme na tom ještě hůř, než za těch komunistů.
OdpovědětVymazat