Google

neděle 30. května 2010

Melčákovo dědictví.

Když v loňském roce, krátce před mimořádnými parlamentními volbami, Ústavní soud potvrdil námitku poslance Melčáka, že předčasné volby jsou neústavním aktem, měli všichni dojem, že dojde jen k oddálení volebního vítězství ČSSD a k zbytečnému utracení peněz za dvojnásobnou volební kampaň. Čas ukázal, a patrně ještě ukáže, že nenápadný poslanec Melčák, který se sám dobrovolně z politiky vytratil, ovlivnil chod českého státu víc, než si většina nejokoukanějších politiků, i ostatních občanů, připouští.

Všechny dosavadní parlamentní strany zásluhou nečekaného rozdělení volebních hlasů utrpěly ztráty. Silný mandát nových stran je také hroucením Klausova díla. Klaus od roku 1990 úspěšně prosazoval vybudování anglo-saského systému dvou politických stran.

Česká republika není Amerika, kde o výsledku voleb rozhoduje zahraniční politika. Podobné je to v řadě západních evropských zemích, kde jsou volby o postavení země v rámci Evropské unie. Tam se z českého hlediska programy stran liší minimálně (např. Rakousko), jedná se o fankluby, v nichž se členství dědí z generace na generaci a vítězstvím té či oné strany se v praxi mnoho nezmění. České tradice jsou jiné, náboženské (katolíci, protestanti), národnostní dělení (Češi a Moravané, Němci, Slováci, Maďaři) a třídní (buržoasie, proletariát) rozdělení obyvatelstva nejsou už aktuální, nahradilo ho rozdělení sociální, které ve východoevropských zemích je zásluhou uplynulé totalitní jednobarevnosti mnohem větším problémem než na Západě.

Do sněmovny se nedostaly strany, které doposud výrazným způsobem ovlivňovaly život na venkově. Především na velkoměstskou politiku Strany zelených budou všichni občané, hlavně venkov a zemědělství, dlouho doplácet. Lidovci doplatili na Čunkův idiotský boj o koryto a na vyštěkání Kalouska a dalších volebních tahounů ze strany. Tím ztratili sponzory, pokladnu vyprázdnili před zrušenými volbami, a s pouhými všeobecnými ideályKurzíva (podpora rodiny) nemohli v kampani obstát. Zemědělství bude ve sněmovně mít jen symbolické zastoupení, jedním z nových poslanců se stal soukromý zemědělec Václav Baštýř (ODS) z Neplachova. (Jiří Krž, 30.5.2010)

1 komentář:

  1. Můj názor:
    Lidovci více doplatili na nasazení
    p. L. Hovorku na nevolitelné 5. místo! Zastoupení zemědělců ze všech stran politického spektra je horší než symbolické.
    Je téměř neviditelné!

    OdpovědětVymazat