Google

pondělí 31. května 2010

Kdo se směje naposled...

Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp. Například důchodce Miloš Zeman se může vysmát všem, kteří jásají nad jeho volebním neúspěchem a návratem na Vysočinu, protože se ukázal jako chytrý podnikatel a za pár měsíců volební kampaně vydělal 22,6 milionu. Stejně tak Bobošíková, která vydělala 19.2 milionu.

Politická strana, která dostane více než 3 procenta hlasů, od státu dostane za každý hlas 100 korun. To je důvod k podstoupení rizika toho podnikání, a založit stranu jen na volby, i když se strana do parlamenrtu nedostane.Téměř 502 milionů korun dostane od státu devět politických subjektů, které ve sněmovních volbách získaly více než 1,5 procenta voličských hlasů.

Za každý hlas od voličů obdrží strany 100 korun. Před čtyřmi lety stát vyplatil za hlasy přes 514 milionů a v roce 2002 necelých 442 milionů korun.

To není vše. Každý politický subjekt, který získá ve volbách alespoň tři procenta hlasů, dostane každoročně ze státní kasy šest milionů korun, byť se nestal parlamentní stranou. Při zisku nad tři procenta (do pěti procent) dostane neparlamentní strana navíc 200 tisíc korun za každých dalších i započatých 0,1 procenta hlasů.

Nejvíce za hlasy od voličů dostanou ČSSD a ODS. Sociální demokraté skoro 115,5 milionu a občanští demokraté téměř 105,7 milionu korun. Zhruba 87,3 milionu korun si připíše TOP 09, téměř 59 milionů KSČM a skoro 57 milionů Věci veřejné. Ze stran, které se do sněmovny nedostaly, obdrží Strana práv občanů - zemanovci zhruba 22,6 milionu korun, KDU-ČSL skoro 23 milionů korun, Suverenita - blok Jany Bobošíkové 19,2 milionu korun a Strana zelených skoro 12,8 milionu korun.

Stranám, které překročí pětiprocentní hranici a získají mandáty ve sněmovně, se však tento příspěvek už dále nezvyšuje. Jejich dalším příjmem z eráru je však roční příspěvek 900 tisíc korun za každý získaný mandát. Sociální demokracie si tak ročně přijde na 50,4 milionu korun, ODS na 47,7, TOP 09 na 36,9, KSČM na 23,4 a Věci veřejné na 21,6 milionu korun.

Při přepočtu volebních nákladů na počet získaných mandátů vychází, že největší náklady na zisk jednoho mandátu měla ČSSD, a to 3,5 až šest milionů korun. U ODS to bylo 2,8 milionu, u KSČM 1,9, u Věcí veřejných 1,25 milionu a TOP 09 pak 732 tisíc korun.

3 komentáře:

  1. Zemanovi se nejednalo ani tolik o peníze jako o odebrání hlasů Paroubkovi. Zabil několik much jednou ranou.

    OdpovědětVymazat
  2. To bude strašne jak nemocna babička (ktera ma odpracované 50 let) bude ležet u popelnice mrtva proto že nebude mit na jidlo a do popelnice už nevleze.Zločinecka ODS už ma dnes krev na rukach.

    OdpovědětVymazat
  3. Zeman se směje,jeho voliči v důsledku jeho kroku budou plakat. Výsledek jeho smíchu vláda
    pravice!

    OdpovědětVymazat