Google

pondělí 26. října 2009

Znovu objevovaný žitný chleba.

V minulosti se na většině českého území pekl hlavně žitný chléb. Naši předkové si moc vybírat nemohli, tehdy ještě o vláknině, živinách, vitaminech apod. mnoho nevěděli, ale jedli to, co bylo nejlépe dostupné. Žito bylo na velké části české země jedinou obilninou, která narostla všude a dala jistou úrodu. O příznivém vlivu žitné mouky na lidské zdraví vědí vědci už dávno, postupně se zjišťují i další vlastnosti.

"V porovnání s pšeničným chlebem vykazoval chléb s obsahem jakékoli žitné frakce vyšší sytivost. Nejsilnější efekt měl chléb s přídavkem žitých otrub.

V první části studie prováděné ve Švédsku bylo u skupiny 16 osob porovnáván pocit nasycení po snídani sestávající z izokalorických porcí chleba obsahujícího různé mlýnské frakce (otruby, středně hrubá frakce a prosátá mouka). V druhé části studie byl porovnáván vliv obsahu 5 nebo 8 g žitných otrub nebo střední mlýnské frakce v chlebu k snídani. Nejsilnější efekt na pocit sytosti během dopoledne měl chléb s přídavkem žitých otrub, i když rozdíly vlivu různých použitých frakcí a množství byly nevýznamné. V porovnání s pšeničným chlebem vykazoval chléb s obsahem jakékoli žitné frakce vyšší sytivost. Výzkumníci vysvětlují účinek žita vysokým množstvím vlákniny a jejím příznivým složením." Milling and Baking, News, 88, 2009, č. 15, s. 32 (Zdroj: ÚZEI, 23.10.2009)

Žádné komentáře:

Okomentovat