Google

pondělí 7. září 2009

Předčasné volby a mnoho povyku pro nic.

Politické elitě skončily prázdniny, ve kterých ji doprovázelo tolik skandálů, že nyní musí vyvíjet obrovskou aktivitu, aby veřejnost byla zabavena novými kausami a na korupční aféry politiků zapomněla.

A veřejnost je opravdu obratně zaplavována novými a novými událostmi, takže se problematické letní rekreace v Toskánsku stanou středověkou minulostí, na kterou občan už nevzpomene. Za 20 let údajně "necenzurovaná" media už tak obývákovému českému občanovi zmasírovala mozek, že denně automaticky usedá před obrazovku nebo nedočkavě rozevírá noviny, aby drogou zvanou politika rozvlnil svou hladinu adrenalinu.

Politici stran, kteří jsou právě u moci, samozřejmě vědí, že úspěchu v jakýchkoli volbách nemohou dosáhnout jen během zákonné volební kampaně a za pomoci způsobů, které jsi mohou dovolit strany nové nebo strany, které se v minulých volbách do parlamentu nedostaly. Investice do politiky je snad jako každá jiná. Paroubkovo prohlášení, že odsunutím termínu voleb by ČSSD přišla o 100 milionů korun, je sice legrační, ale kvůli špatným investicím chtít změnu ústavy? Není to katastrofálně sobecký způsob myšlení, kterému se má podřídit 10 milionů lidí.

Paroubek je zřejmě tak posedlý touhou po funkci premiéra, že je nejen neschopen vnímat každý jiný názor než svůj, ale nedokáže vnímat ani psané zákony, včetně ústavy. Že se mu podařilo v citlivém období českého předsednictví svrhnout Topolánkovu vládu a poškodit postavení České republiky v EU, byl sice hnusný podraz na občanech, ale plně v mezích zákona. Prezident jmenoval Fischerovu vládu, která dostala důvěru sněmovny a tak by jako řádná vláda má vládnout do řádných voleb, které mají být v roce 2010. V tom zřejmě má Melčák pravdu. Nebo je možné hlasovat o nové nedůvěře vládě. V případě vyslovení nedůvěry Fišerově vládě by měl prezident opět jmenovat novou vládu, nikoli měnit ústavu a vyhlašovat předčasné volby. Nikde v ústavě přece není psáno, že premiérem musí být předseda nejsilnější strany.

Očekává se čtvrteční šalamounské rozhodnutí ústavního soudu, který zřejmě neodolá tlaku politiků i medií (údajně nezávislých), přehlédne ústavu tmavými brýlemi a jako chytrá horákyně rozhodne ve  prospěch Paroubka a Topolánka. Jediným výsledkem několikadenního soustřeďování pozornosti na předsedy politických stran a na prezidenta bude, že veřejnost zapomene na staré hříchy politiků, včetně státního dluhu. (Jiří Krž, 7.9.2009)

1 komentář:

  1. Lichtenštejnsko je daňovým rájem, kde si zřizují tajná konta i lidé, kteří nechtějí přiznat nelegální příjmy. Například i proto je dosud utajený majitel vily v toskánském Monte Argentariu, kde se letos v létě rekreoval expremiér Mirek Topolánek. Koupila ji totiž lichtenštejnská společnost Raben Anstalt, ale smlouvu podepisoval bankéř česko-slovenské finanční skupiny J&T. Předseda ODS se dostal do podezření, že si dovolenou neplatil sám. Dosud za pobyt v luxusní vile, u které není jasné, komu patří, neukázal účet. Včera navíc oznámil, že se na něj údajně chystá další kauza. Ta má prý navazovat na toskánskou dovolenou a má se týkat vlastnictví některé z firem zmíněných kolem dovolené.

    OdpovědětVymazat