Google

čtvrtek 3. září 2009

Ministr Šebesta v Evropském parlamentu.

Ministr zemědělství Jakub Šebesta dnes shrnul před Výborem Evropského parlamentu pro zemědělství a rozvoj venkova výsledky českého předsednictví Radě EU. Diskuse v Evropském parlamentu se věnovala zejména situaci v mléčném sektou, podobě Společné zemědělské politiky po roce 2013 a spolurozhodování v zemědělských otázkách s Evropským parlamentem.

Ministr připomněl ve svém vystoupení, že přestože České předsednictví Radě EU probíhalo ve složité ekonomické situaci, podařilo se dosáhnout hmatatelných výsledků. Ekonomická krize, která propukla v druhé polovině loňského roku, zasáhla zejména mléčný sektor a řešení problematické situace se prolínalo celou agendou předsednictví. Situace byla diskutována a řešena na každé Radě ministrů a díky této snaze se podařilo přijmout řadu opatření, která napomáhají problematiku řešit.

„Situace byla velmi složitá a na jednáních Rady jsme vždy hledali cestu, jak pomoci zemědělcům a ulevit celému sektoru,“ řekl ministr Šebesta a dodal: „Jsem přesvědčen o tom, že se našemu týmu podařilo předsednictví zvládnout, a to i přes množství nepříznivých vlivů, o čemž svědčí dnešní debata s poslanci Evropského parlamentu, kteří velmi ocenili výsledky Českého předsednictví.“


ČR v rámci předsednictví aktivně jednala o řešení pro mlékařský sektor, „Rád bych připomněl, že právě za českého předsednictví se podařilo vyjednat některá efektivní opatření. Mám na mysli zejména vývozní subvence, intervenční nákupy másla a mléka a možnost uspíšení výplat až 70 % přímých plateb zemědělcům již od 16. října tohoto roku, navíc byly převedeny dodatečné prostředky v rámci Programu rozvoje venkova ve výši více než jedné miliardy korun.“ uzavřel ministr Šebesta.

Podpůrné režimy měly být ukončeny v srpnu 2009, vzhledem k pokračující krizi v sektoru mléka dojde k jejich prodloužení. Finanční prostředky vynaložené na dosavadní opatření činí 350 milionů EUR, vzhledem k prodloužení platnosti těchto opatření, se bude celková výše výdajů pohybovat kolem 600 milionů EUR.

„ČR zahájila otevřená jednání o narovnání přímých plateb po roce 2013. Moderováním této zásadní diskuze ČR ukázala, že budoucí přímé platby musí být efektivní, jednoduché a obhajitelné před daňovými poplatníky,“ zmínil ministr Šebesta.

Závěry k tomuto tématu získaly na neformálním červnovém zasedání Rady v Brně podporu 21 členských států. Ministr zdůraznil i řadu dalších bodů, které byly úspěšně dojednány a přijaty. Patří mezi ně například závazek snížení administrativní zátěže pro zemědělce o 25 % do roku 2012, přijetí nařízení o ochraně zvířat při usmrcování, které navíc zachovává tradici českých venkovských zabijaček. (Zdroj: MZe ČR, 03.09.2009)

Žádné komentáře:

Okomentovat