Nízká cena mléka likviduje dojnice na jihu Čech. Jihočeská Madeta vykupuje litr mléka za 5,79 Kč, německý Cham za 6,43 Kč. Náklady se pohybují kolem 8 korun za litr.
„Už to pro nás bylo neúnosné,“ řekl ředitel Zemědělského družstva Selibov Martin Kouba. Družstvo koncem letošního srpna prodalo veškerý svůj mléčný skot, což znamená 170 krav, 130 jalovic a telat. Likvidace čeká v nejbližší době i chov ve Veselíčku, i zemědělské družstvo Čížová snižuje stavy krav o sto kusů.
Podle informací ředitele Okresní agrární komory v Písku Václava Varouse mělo by zlepšení přijít až někdy ke konci roku 2010. „Ale to už tady nikdo mléko vyrábět nebude,“ dodal. O zrušení produkce mléka zatím neuvažují v Agrodružstvu Záhoří. Doufají, že se situace zlepší.
Zajímavější je zpráva o návratu tuzemských zemědělců k chovu prasat. Rozšiřování chovů prostřednictvím dovozů živých zvířat není však ideální. Většina přidané hodnoty z chovu, kterou tvoří zejména kvalitní genetický materiál, se v tomto případě tvoří v zahraničí. Zahraniční země se mimo přidané hodnoty zbavují zátěže exkrementů, které se přesouvají s prodanými selaty. Obnovování chovů se zřejmě projeví snižováním výkupní ceny prasat.
Tento vývoj je patrně lepší, než kdyby měly stavy prasat dál klesat, protože se odčerpá z trhu část krmného obilí. Úbytek prasat komplikoval pěstitelům obilí situaci s odbytem sklizně. Propad cen obilí je ještě výraznější než u mléka. Červencové ceny obilovin byly dle ČSÚ v meziročním srovnání nižší o 44,5 procenta.
Žádné komentáře:
Okomentovat