Google

čtvrtek 6. srpna 2009

Topolánkova okurková sezóna jako řemen.

Období letních dovolených politiků už hodně dávno kdosi nazval okurkovou sezónou. Novinové stránky plněné po celý rok zprávami z vlády a parlamentu musely být něčím popsány, i když byly prázdniny, aby noviny neztratili čtenáře. Novináři měli pocit, že mimo sklizně okůrek se nic neděje, a tak hledali senzace, kde se dalo. Velmi vděčným námětem bývala obluda ze skotského jezera Loch Nees, která každoročně vyvolávala zájem čtenářů.

V druhé polovině 20. století měly české noviny zcela jiné starosti, v socializmu léto bylo bojem o zrno. S články o úrodě, některé se dotkly i sklizně zeleniny, které jinak moc v obchodech nebývalo, včetně těch okurek, se dalo letní období překlenout, aniž čtenář tušil, že politici nějakou dovolenou vůbec tráví. Pracující lid v létě usilovně pracoval, proto i politici museli budit dojem, že pracují.
Po změně režimu se začaly měnit i noviny. Většina solidních deníků v průběhu devadesátých let zanikla, skončili i novináři, kteří dovedli psát o úrodě, brigádách a plnění plánu. Místo nich se objevil bulvár (jiná media prakticky nejsou) s novou generací novinářů, jimž je jakákoli etika směšná. Jediným kriteriem jsou peníze, prodejnost, příjem z reklamy.

Okurková sezóna se vyvíjí. Ještě před takovými osmi až deseti lety pravidelně českou okurkovou sezónu tvořily zprávy o nedovolené masové technopárty, dnes se takové akce konají bez zájmu novin. Ty mají zásluhou dokonalé fotografické techniky mnohem atraktivnější téma. Po loňském vyfotografování náhodně nepozorných osamělých celebrit, politiků a umělců, se náplní letošní okurkové sezóny stala dovolená bývalého premiéra a jeho podařených kamarádů.

Je přitom neuvěřitelné, jak naivně a hloupě se předseda ODS chová, když ví, že o něj novináři, kteří jsou všeho schopni, mají zájem. Veřejnost si po prohlédnutí jeho fotografií začíná také klást otázky, jestli Topolánek netrpí nějakou úchylkou, jeho intimní předvádění totiž už hraničí s exhibionizmem. (Jiří Krž, 6.8.2009)

2 komentáře:

  1. Byl jsem bláhový, ale čeho je moc, toho je příliš. S komunisty v čele jsme sice nebyli na světové špici, ale alespoň jsme se pokoušeli držet tempo. Na začátku 90. let jsme to vzdali a od té doby se nehli z místa. Za 20 let dokázali současní debilové rozkrást a rozvrátit Československo a moc předat do rukou zlodějů, a lhářům. Komunisti jsou proti tomu svatouškové. Bohužel, dnes už až moc velcí - kéž by aspoň pár těch lumpů dokázali popravit!

    OdpovědětVymazat
  2. ODS nedala důchodcům nic kromě poplatků u lékaře a plateb v lékárnách. Škromach vyzval Topolánka, aby společně s ním se pokusil žít jeden měsíc za 10 tisíc korun a na vlastní kůži si vyzkoušel situaci většiny českých důchodců.
    Naivita pana Škromacha je, zdá se, bezbřehá. Do politického důchodu by měl Topolánek jistě odejít, a s ním i řada jeho modrých bratří a sester ovšem ruku v ruce s mnohými politiky oranžové barvy. A před tím by si všichni pohromadě měli odzkoušet jak se důchodcům žije ne za deset tisíc měsíčně, ale za 50 a méně korun na den, které jim zůstanou po zaplacení nájemného, služeb za bydlení, regulační poplatky, doplatky za léky atd.

    OdpovědětVymazat