Google

pondělí 22. června 2009

První z aktérů leopoldovského masakru jde na svobodu.

Po sedmnácti letech strávených v ružomberské věznici bude zítra na svobodu propuštěn Vladislav Fedák, který se jako vězeň leopoldovské věznice podílel na zavraždění pěti dozorců. Fedák je ze šesti žijících vzbouřených vězňů, kteří si za masakr odpykávají trest, prvním propuštěným.

Vzbouřenci byli v únoru 1993 odsouzeni Krajským soudem v Bratislavě. Mezi třemi pachateli, kteří byli odsouzeni k doživotnímu vězení je Tibor Polgári, který vedl leopoldovskou vzpouru v roce 1990 a nese hlavní podíl na masakru dozorců v listopadu 1991. Jeden z odsouzených k doživotí Ondrej Harvan po vynesení rozsudku spáchal sebevraždu. Čtyři ze vzbouřenců dostali tresty nad 10 let vězení.

Vzpoura s povražděním dozorců se v leopoldovské věznici odehrála 23. listopadu 1991. Sedm vězňů se na útěk z nejpřísněji střežené československé věznice připravovalo déle než měsíc. Výše uvedený Vladislav Feták (21 let) si v té době odpykával čtyřletý trest (k tomu po vzpouře dostal13 let). Ostatní účastníci masakru měli vyšší tresty: Ondrej Harvan za vraždu si odpykával 23 let vězení, Tibor Polgáry měl 9 let za loupežné přepadení.

První obětí vzpoury se stal dozorce František Svoboda, kterého Polgári s dalším vězněm (Uriga) ubodali nožem. Uprchlí vězni vpadli do kanceláře, kde spoutali a zbili čtyři dozorce. Oblekli si jejich uniformy a přepadli stráž u brány věznice. Tam si vzali dva samopaly a čtyři pistole, kterými čtyři strážce usmrtili a dva těžce zranili. Jednoho sebou vzali jako rukojmího. Vrátili se do věznice, aby sebou vzali dalšího komplice. Přitom Polgári zastřelil jednoho vězně.

Útěk do Polska se uprchlím vězňům nepodařil, do dvaceti hodin byli všichni pochytáni. Nejvíce se na masakru podílel Tibor Polgári, který zabil čtyři lidi. Polgári v leopoldovské věznici proslul už jako vůdce vzpoury 15. března 1990, když se vzbouřilo 217 vězňů, na které se nevztahovala amnestie prezidenta Havla. Vězni, kteří se odmítli podílet na vzpouře byli Polgárim, který se prohlásil za ředitele věznice, drženi jako rukojmí. Po zásahu 650 policistů, 350 dozorců a 60 členů Útvaru rychlého nasazení byla leopldovská vzpora potlačená. Zahynul jeden vězeň, třicet vězňů bylo raněných a škody dosáhly několik desítek milionů Kčs.

Žádné komentáře:

Okomentovat