Celkem zemědělci EU dostanou 5 miliard euro (137,5 miliardy Kč). Pětina z peněz je určena na výstavbu širokopásmových internetových sítí, na životní prostředí a ochranu klimatu. Velkým problémem jsou mléčné kvóty, které některé země tvrdě obhajují.
Když Ilse Aigner na začátku tohoto týdne přijela do Bruselu, doufala, že uspěje. V předstihu ministryně novinářům sdělila své názory na problémy mléčného trhu a na návrhy EK a členských zemí EU. Navrhuje dřívější přijetí opatření, která mají platit až od roku 2010. Jedná se hlavně o mléčné kvóty. O několik hodin později však tato naděje padla. Na tiskové konferenci agrokomisařka EU Mariann Fischer Boelová zdůraznila, že žádné změny nebudou.: Komise v oblasti školního mléka neustoupí. O jiných návrzích je možno nyní jen mluvit. Žádné předčasné změny neprojdou.
"Jsme přesvědčeni, že deregulace je důležitá," řekla po příjezdu spolková ministryně zemědělství. "Pokles cen mléka byl příliš dramatický. To platí především pro velké závody, které kvůli nízkým cenám mléka nejsou nyní schopny přežít." Ministryně chce, aby se její kolegové ze spolkových zemí k problému vyjádřili.
Němečtí ministři zemědělství mají jednat i speciálním německém problému, kterým je spotřební daň na naftu. Doposud je zdaněna nafta nad 10 tisíc litrů na závod, zemědělci požadují buď zvýšit limit na 30 tisíc litrů nebo daň úplně zrušit.
Pro zástupce Svazu německých producentů mléka (BDM) se částka, kterou na řešení jejich problémů ministryně z Bruselu přivezla, zdá směšná " jako když dá slonovi jahodu".
Jednání německých ministrů se proto neobejde bez demonstrace zemědělců, kteří přijedou s traktory a budou blokovat dopravu v Magdeburgu. Potom předají ministryni Aignerové petici se svými požadavky.
Žádné komentáře:
Okomentovat